Ruszył cykl spotkań w ramach projektu „Spotkania międzypokoleniowe Mural - KZ Ravensbruck”. Wykłady, warsztaty i debaty, których tematami jest historia i street art oraz przestrzeń miejska. Projekt jest skierowany do dwóch grup wiekowych: młodych oraz seniorów. Celem spotkań są wspólne rozmowy i działania międzypokoleniowe. Uczestnicy odbędą spacery śladami murali historycznych w Warszawie, a ich efektem będzie wystawa fotograficzna.
Projekt zamknie debata publiczna przeprowadzona w dniu 23 listopada w gmachu PAST-y na temat historii w przestrzeni miasta oraz postrzegania jej przez różne pokolenia. Partnerami młodzieży w naszym projekcie są osoby, które przeżyły Powstanie Warszawskie, w tym bardzo szczególna grupa: byłe więźniarki obozu KZ Ravensbruck. W czasie wojny w obozie przebywało ok. 40 tys. Polek. Dziś Warszawie żyje ok. 450 pań - mówi Hanna Nowakowska, prezeska Fundacji na Rzecz Kobiet JA KOBIETA.
Pamięć tych, którzy przeżyli wojnę sięga dalej niż nasza. Ich doświadczenia są trudne, często bardzo bolesne. Lecz aby lepiej rozumieć i zrozumieć się między pokoleniami wystarczy chęć do rozmowy – mówi Iwona Okraska z Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, która współpracuje przy projekcie.
Spotkania międzypokoleniowe odbywają się w historycznym budynku PAST-y w Warszawie, ul. Zielna 39, w Centrum Edukacji Historycznej Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego.
Mural KZ Ravensbruck
Wizualnym efektem programu będzie nowy warszawski mural „KZ Ravensbruck” autorstwa Rafała Roskowińskiego – pioniera sztuki murali w Polsce, który zrealizował w Warszawie m.in. mural poświęcony Żołnierzom Wyklętym oraz malowidło o tematyce powstańczej na murze stadionu Polonii. Nowy mural powstanie w pierwszym kwartale 2014 r.
Dodatkowych informacji udziela organizator:
Hanna Nowakowska – Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA
tel.: 694 451 604
e-mail: fundacja-jakobieta@o2.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz