W 2013 roku przypada 68 rocznica wyzwolenia obozu Ravensbruck, jednak wiele osób nadal przywołuje wciąż żywy obraz obozu, udręki, walki o przetrwanie, o życie…
7 kwietnia 2013 roku w Archikatedrze p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji pomordowanych, zmarłych i żyjących Więźniarek niemieckiego, nazistowskiego obozu KZ Ravensbrück
Eucharystii przewodniczył ks. bp Bronisław Dembowski, koncelebrował proboszcz – ks. kan. Bogdan Bartołd. Homilia wygłoszona przez Księdza Biskupa na długo zapadnie w pamięci zgromadzonych – była ważnym świadectwem o matce i siostrze, które także były ofiarami obozu KZ Ravensbrück, zostały rozstrzelane w 1942 r.
Po Mszy Świętej odbył się wyjątkowy w swej wymowie koncert – we wnętrzu Archikatedry zabrzmiały przejmujące dźwięki saksofonu Aliny Mleczko – światowej sławy saksofonistki jazzowej i gitary Pawła Prochowskiego – wybitnego gitarzysty mieszkającego na stałe w Kanadzie. Wiersze Więźniarek, znakomitych poetek Grażyny Chrostowskiej, Haliny Golczowej, Marii Kociubskiej, Marii Rutkowskiej-Kurcyuszowej i Zofii Pociłowskiej-Kann przeczytali Elżbieta Sęczykowska i Leszek Rysak. Koncert zakończyła MODLITWA autorstwa Urszuli Wińskiej odmówiona przez Krystynę Zając z Klubu Kobiet Ravensbrück z Warszawy.
Hanna Nowakowska podziękowała uczestnikom spotkania i poinformowała o nowej inicjatywie podjętej przez trzy organizacje pozarządowe: Fundację na Rzecz Kobiet „Ja Kobieta”, Fundację „Mecenat Sztuki” oraz Stowarzyszenie „Wizna 1939”, których ideą jest powstanie artystycznego grafitti - „Mural – Pamiętamy o KZ Ravensbruck”.
Uczestnicy uroczystości zgromadzeni w Archikatedrze oddali hołd wszystkim kobietom, których już nie ma wśród nas i żyjącym. Szczególny wymiar spotkaniu nadała obecność byłych Więźniarek KZ Ravensbrück… do Archikatedry przybyły z całej Polski. Specjalne przesłanie-pozdrowienie przesłała dr Insa Eschenbach, dyrektor Miejsca Pamięci Ravensbrück.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz