W dniach 20-21 kwietnia 2013 r. w uroczystościach wyzwolenia KZ Ravensbruck w Niemczech uczestniczyła ponad stu osobowa polska grupa: byłych więźniarek, młodzieży oraz nauczycieli i edukatorów IPN. Wizyta polskiej grupy zorganizowana została przez Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundację MECENAT SZTUKI, Klub byłych więźniarek obozu koncentracyjnego KZ Ravensbruck z Warszawy. Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA otrzymała dofinansowanie od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży na program „ODZYSKAĆ Z NIEPAMIĘCI – obchody 68 rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Ravensbruck”.
Podczas wizyty w KZ Ravensbruck został zrealizowany bogaty program uroczystości 86. rocznicy wyzwolenia obozu, uczczono pamięć kobiet pomordowanych, zmarłych, tych na których dokonywano medyczne eksperymenty oraz jeszcze żyjących, rozproszonych po całym świecie.
Pierwszego dnia młodzież w towarzystwie byłych więźniarek zwiedziła teren KZ Ravensbruck wraz z miejscami kaźni, wzięła udział w mszy oraz złożyła wiązanki kwiatów i znicze w miejscach upamiętniających ofiary obozu. Do polskiej grupy dołączyli mieszkający w Niemczech Polacy, grupa 30 osób z Berlina reprezentowała Polską Misję Katolicką.
Następnie, w Międzynarodowym Centrum Edukacyjnym Miejsca Pamięci i Przestrogi KZ Ravensbruck uczniowie zaprezentowali swoje prace w ramach realizowanego konkursu na najlepszą notację ze świadkami historii, kobietami, które przeszły piekło KZ Ravensbruck. Wieczorem, w budynkach dawnej fabryki tekstyliów odbył się uroczysty koncert p.t. „Lieder aus Ravensbruck”, w którym nie zabrakło też polskich akcentów.
Drugiego dnia uroczystości miała miejsce ekumeniczna Msza Święta z udziałem zagranicznych gości, którą odprawiono w Zellenbau - bunkrze, byłym więzieniu będącym miejscem kaźni wielu kobiet. Następnie wszystkie międzynarodowe delegacje wzięły udział w otwarciu nowej wystawy w udostępnionym budynku Komendantury KZ Ravensbruck.
Po zwiedzeniu ekspozycji nowego muzeum odbyły się właściwe uroczystości rocznicowe wyzwolenia obozu KZ Ravensbruck, którym przewodniczyła Dyrektor Insa Eschebach.
Polskim akcentem było odczytanie, w języku polskim, przez jedną z byłych więźniarek obozu Panią Krystynę Zając z Warszawy, „Modlitwy” autorstwa Urszuli Wińskiej, poprzedzonej wzruszającym wstępem na temat osobistego wspomnienia z obozu.
Po oficjalnych uroczystościach, cała polska grupa zaopatrzona we flagi, chorągiewki oraz wiązanki kwiatów i znicze przeszła w miejsca szczególnie związane z ofiarami obozu i złożyła należny im hołd. Odśpiewano hymn polski, złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów, zapalono znicze. Do wód jeziora, które jest swoistym cmentarzem prochów pomordowanych kobiet wszyscy wrzucili po jednej, pięknej czerwonej róży…
Po południu część młodzieży poszła zwiedzić dawny obóz dla osób młodych – Uckemark.
Na zakończenie pobytu odbyło się spotkanie integracyjne z przedstawicielkami Fundacji im. Maksymiliana Kolbe Werk.
Należy dodać, że 30.03.2011 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej specjalną Uchwałą ustanowił kwiecień miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck (KZ Ravensbruck). Organizatorzy tegorocznej wizyty pragną, aby uroczystości rocznicowych stały się okazją do zwrócenia uwagi społeczeństwa na problemy osób starszych w Polsce w tym starszych kobiet oraz były wyrazem poparcia dla działań sprzeciwiających się dyskryminacji, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Udział grupy polskiej był doskonałą okazją do przekazania przesłania dotyczącego przeciwdziałania tym zjawiskom i sygnałem dla międzynarodowej opinii publicznej, że sprawy kombatantek, starszych kobiet nie są marginalizowane w Polsce.
Niewątpliwie zaangażowanie się tylu znaczących partnerów pozwoli dotrzeć z tym istotnym przesłaniem do większego grona osób, a także zainteresować nim zagraniczne ośrodki pamięci, organizacje i środowisko zainteresowane zachowaniem od zapomnienia męczeństwa polskich kobiet. Co ważne planowane przyszłe działania edukacyjne (bardzo popularna znana w Unii Europejskiej - edukacja polityczna społeczeństwa obywatelskiego) dają gwarancję, że zaangażowane zostaną osoby ze wszystkich grup wiekowych a szczególnie młodzież.
Obecność polskiej grupy podczas uroczystości rocznicowych została zauważona, odnotowana przez międzynarodową społeczność. W oficjalnym programie 68. rocznicy wyzwolenia KZ Ravensbruck znalazło się „Prezentacja multimedialna „Tego nie można zapomnieć – Polscy uczniowie przedstawiają projekt Centrum Edukacyjnego IPN. Warszawa”. Warto dodać, że dopiero po raz drugi w historii powojennej Polski w dniach 20-22 kwietnia 2013 r. strona polska włączyła się aktywnie w program uroczystości rocznicowych wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Ravensbruck celem upamiętnienia męczeństwa polskich kobiet, których w tym miejscu zginęło najwięcej spośród wszystkich pozostałych narodów Europy.
Fundacja na Rzecz Kobiet Ja Kobieta jest organizacją, której działania mają na celu zwrócenie uwagi na sytuację starszych kobiet w Polsce oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek i płeć. Fundacja prowadzi portal społecznościowy www.kobieta50plus.pl
Fundacja MECENAT SZTUKI jest organizacją, której celem jest prowadzenie działalności kulturalnej na terenie całego kraju oraz poza jego granicami, przybliżanie historii Polski, dbałość o jej materialne i pozamaterialne dziedzictwo kulturowe.
Po raz pierwszy brałam udział w tego typu uroczystości i jestem pełna podziwu dla wszystkich którzy włożyli tak wiele serca w całą organizację i przekazanie nam młodym ludziom tak ważnych w życiu historii wydarzeń. Miałam możliwość prowadzenia kolumny marszowej za co jestem wdzięczna. Sadzę że tego typu wydarzeń nie można pominąć lecz szerzyć wśród młodych ludzi bo mamy ostatnią szansę na spotkanie z "żywą historią" - czyli kobietami które przeszły piekło obozu.
OdpowiedzUsuń