sobota, 16 maja 2015

Historia komiksu, zaczynamy projekt.

 Uczestnicy do projektu „Tworzymy razem komiks historyczny Dziewczęta z KL Ravensbrück” zostali wybrani! Czeka ich teraz cykl warsztatów dotyczących historii związanej z KL Ravensbruck oraz komiksem, a wszystko po to by wspólnie z Paniami, które przeżyły obóz, stworzyć komiks historyczny.


Tylko co my tak naprawdę wiemy o komiksie?

Pierwszymi naszymi skojarzeniami z komiksem są krótkie zabawne historyjki w gazetach lub gazetki opowiadające historię Batmana czy innego super bohatera, szczególnie popularnego w Stanach Zjednoczonych. Historia komiksu jest jednak dużo starszą formą graficzną niż mogłoby nam się wydawać, początki komiksowych form możemy odnaleźć już w prehistorii gdzie rysunki malowane na skałach, staroegipskie płaskorzeźby i malowidła, miały opowiadać historię konkretnych wydarzeń historycznych lub religijnych. W średniowieczu były to ryciny czy miniatury opatrzone komentarzem, czasem zdania wychodziły bezpośrednio z ust namalowanych postaci. Nie można zapomnieć również o rozkazie Grzegorza Wielkiego, który ze względu na duży odsetek analfabetyzmu nakazał kapłanom ozdabiać mury kościołów obrazkowymi historiami, zwanymi później biblią dla ubogich. Wraz z postępującym wzrostem, ilości osób posiadających sztukę czytania zaczęto ubarwiać akcję dialogiem, a w czasach nowożytnych, wraz z rozpowszechnieniem druku, zaczęły być popularne satyryczne grafiki polityczne. Jednak komiks sensu stricte jako osobny rodzaj publikacji prasowej, forma artystyczna i społeczna, czyli taka którą znamy najlepiej, pojawił się na przełomie XIX i XX w., gdy rozwinięte zostały nowoczesne metody druku i czasopiśmiennictwa. Co ciekawe komiks na początku stworzony był dla odbiorców dorosłych, nie dla dzieci.
Polska w tym temacie nie zostawała w tyle, interesujący okres dla komiksu rozpoczął się w 1957 r., kiedy to został wydany pierwszy odcinek Tytusa, Romka i Atomka Papcia Chmiela. Mówiąc o polskim komiksie, nie możemy zapomnieć również o Grzegorzu Rosińskim, który przy współpracy z Belgiem Jeanem Van Hamme stworzył komiks „Thorgal", znany i doceniany na całym świecie.

Projekt „Tworzymy razem komiks historyczny Dziewczęta z KL Ravensbrück” jest realizowany przez Fundację na Rzecz Kobiet JA KOBIETA w partnerstwie z LXXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. 


Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Biuro Edukacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz