piątek, 29 maja 2015

Historia obozu KL Ravensbruck, tematem pierwszego spotkania w projekcie komiksowym.

  

Od kwietnia Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA realizuje projekt „Tworzymy razem komiks historyczny. Dziewczęta z KL Ravensbrück”, mający na celu powstanie komiksu historycznego o losach kobiet, które przeżyły obóz w Ravensbruck. W ramach projektu zorganizowany zostanie cykl spotkań - warsztatów/wykładów dla młodzieży, które przygotują ją do stworzenia komiksu. Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu, na którym przybliżona została historia obozu. 



Obóz powstał w 1938 r., na rozkaz Hieronima Himmlera, jako obóz kobiecy z założenia dla 15 tysięcy osób, z czasem został kilkakrotnie powiększany. Pierwsze więźniarki zostały przywiezione do obozu na wiosnę 1939 r. Na terenie otoczonym obozowym murem powstał, kompleks przemysłowy z zakładami, których produkcja bazowała na tradycyjnych zajęciach kobiecych, jak szycie, tkanie czy wyplatanie. W czasie wojny na terenie całych Niemiec powstało ponad 40 podobozów, w których więźniarki Ravensbrück zmuszane były do niewolniczej pracy, między innymi dla firmy Simens & Halske. Rejestr więźniów w latach 1939-1940 obejmował 132 tysiące kobiet i dzieci 27 narodowości, z których zginęło 92 tysiące. Duży procent tych osób stanowiły Polski, których liczba sięgała ok. 40 tysięcy. W latach 1942-1944 r. przeprowadzono pod przymusem operacje doświadczalne na 86 więźniarkach w tym 74 były Polkami, nazywane później „królikami doświadczalnymi”. W 1943 r. wybudowano krematorium, a w lecie 1944 r. komorę gazową. Prochy pomordowanych wrzucane były do jeziora nad którym położony był obóz, które stanie się bardzo ważnym symbolem dla ocalałych więźniarek. Najwięcej osób było w obozie na koniec wojny (również Polek po upadku Powstania Warszawskiego), sytuacja przetrwania w obozie stała się bardzo trudna nie tylko z powodu przeludnienia, ale również chorób i braku żywności. W kwietniu 1945 r., w wyniku negocjacji przeprowadzonych przez Międzynarodowy oraz Szwedzki Czerwony Krzyż, wywieziono do Szwecji 4600 Polek i nieliczne Francuski. Niemcy przeczuwający koniec wojny, wyprowadzali więźniarki na tak zwane marsze śmierci, podczas których wiele kobiet zginęło z wycieczenia. Obóz, w którym po ostatecznej ewakuacji zostały tylko ciężko chore (ok. 2 tyś.) oraz personel lekarski i pielęgniarski, został oswobodzony 30 kwietnia 1945 roku przez wojska radzieckie. 


Projekt „Tworzymy razem komiks historyczny Dziewczęta z KL Ravensbrück” jest realizowany przez Fundację na Rzecz Kobiet JA KOBIETA w partnerstwie z LXXXIII Liceum Ogólnokształcące im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie. 
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa, Biuro Edukacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz