czwartek, 11 czerwca 2015

Przeżyłam Powstanie Warszawskie, przeżyłam pobyt w KL Ravensbrück – spotkanie w Muzeum Więzienia Pawiak



8 czerwca 2015 r. w Muzeum Więzienia Pawiak w ramach projektu "Ravensbruck.pl - perspektywy wspomnień" odbyło się  spotkanie "Przeżyłam Powstanie Warszawskie, przeżyłam pobyt w KL Ravensbrück".


Gościem specjalnym była Pani Barbara Piotrowska, która jako niespełna ośmioletnia dziewczynka została wywieziona w czasie Powstania Warszawskiego  przez obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie do KL Ravensbrück. W spotkaniu wzięła udział młodzież z CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza w Warszawie oraz grupa uczniów LXXVI Liceum Ogólnokształcącego im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Na spotkaniu przedstawiona była prezentacja multimedialna dotyczyła więzienia Pawiak, które w okresie okupacji stało się dla większości więźniów  pierwszym etapem na drodze do wywózki w świat obozów koncentracyjnych. Ze 100 tys. więźniów, którzy przeszli przez Pawiak w okresie okupacji, aż 60 tys. wywieziono do obozów koncentracyjnych, w tym najwięcej transportów odeszło do KL Auschwitz-Birkenau i KL Ravensbrück. Można było dowiedzieć się jak wyglądało życie codzienne więźniów i konspiracja wewnętrzna, która była bardzo dobrze zorganizowana na Pawiaku. A także o
ewakuacji więzienia w przeddzień wybuchu Powstania Warszawskiego i o losach wybranych więźniarek, które zostały wysłane transportem ewakuacyjnym do KL Ravensbrück. 

Druga część prezentacji poświęcona została historii obozu, życiu codziennemu, konspiracji, tajnemu nauczaniu i operacjom doświadczalnym, które przeprowadzono na 74 Polkach. W tej części zostały także zaprezentowane fragmenty wspomnień Rawensbriczanek dotyczące życia w obozie w interpretacji Marii Reif – aktorki od wielu lat współpracującej z naszym Muzeum. Autorkami cytowanych wspomnień są: dr Wanda Półtawska, Danuta Brzosko-Mędryk, Zofia Pociłowska i Alicja Gawlikowska. 

Po prezentacji odbyło się  spotkanie z Panią Barbarą Piotrowską, która podzieliła się swoimi wspomnieniami i przeżyciami nie tylko tymi z obozu, ale też z okresu okupacji i samego Powstania. Na zakończenie prezentowane były zdjęcia z komentarzem Pani Piotrowskiej przedstawiające upamiętnienie dawnego obozu w Ravensbrück.



Partnerami projektu są: Muzeum Martyrologii „Pod zegarem” w Lublinie , Muzeum „Pawiak” w Warszawie i Muzeum w Tykocinie oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Projekt jest finansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz