niedziela, 16 czerwca 2013

Uczcili pamięć ofiar zbrodni niemieckich


Pod patronatem „Naszego Dziennika” zdjecie



Zakończył się IV rajd „Zbrodnie Niemieckie – Pamiętamy: KZ Ravensbrück 2013”. W tym roku kilkudziesięciu motocyklistów uczciło pamięć Polek wywiezionych transportem lubelsko-warszawskim – Sondertransporte 1 – do niemieckiego Ravensbrück.

Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. Uczestnicy rajdu jechali, by upamiętnić osoby, które od 1939 roku przechodziły piekło głównego w III Rzeszy obozu koncentracyjnego – utworzonego specjalnie dla kobiet. Polki przywiezione do Ravensbrück 23 września 1941 roku stały się ofiarami pseudomedycznych eksperymentów służących niemieckiej medycynie wojskowej.
Rajd rozpoczął się w miniony czwartek wspólnym wieczornym spotkaniem w klasztorze Ojców Bernardynów pw. Brata Alberta Chmielowskiego i Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” w Lublinie. Natomiast wyruszył w piątek spod tamtejszego Zamku. Motocykliści pokonali trasę zgodną ze śladami transportu Sondertransporte 1. Dlatego też prosto z Lublina przybyli do stołecznego Muzeum Więzienia Pawiak, skąd ruszyli do Ravensbrück.
W trakcie rajdu motocykliści uczestniczyli we Mszy św. w intencji więźniarek, a także oddali im hołd, składając kwiaty i znicze przed pomnikiem Niosącej oraz składając róże na jeziorze – grobowcu więźniarek zamordowanych w obozie.
Każdy z uczestników rajdu jechał w intencji wybranej więźniarki, której biografię musiał przygotować. Ponadto motocykliści jechali z biało-niebieskimi chustami z czerwonym trójkątem z literą „P” oraz imieniem, nazwiskiem i numerem obozowym wybranej przez siebie więźniarki, a także nazwą obozu – KZ Ravensbrück. Biogramy więźniarek zostały odczytane w tzw. Miejscu Pamięci i Przestrogi na terenie dawnego obozu. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz