niedziela, 12 kwietnia 2015

Obchody 70 rocznicy oswobodzenia KL Ravensbruck



2015 – to szczególny rok, w którym mija 70 rocznica oswobodzenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck


Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 marca 2011 roku kwiecień został ustanowiony miesiącem pamięci o ofiarach niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Ravensbruck. Realizując powyższą uchwałę Senatu w dniu 9 kwietnia br. w Senacie RP odbędzie się seminarium „Odzyskać z niepamięci KL Ravensbruck.” Obchody rocznicowe, które będą odbywały się w Polsce i w Niemczech, objął honorowym patronatem Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Główne uroczystości zaplanowane są na terenie b. KL Ravensbruck i odbędą się 18 i 19 kwietnia br. Będzie to Msza św. w intencji polskich więźniarek pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, otwarcie wystawy „Tajne nauczanie Polek w KL Ravensbruk” przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Danutę Drywa – pracownika naukowego z b. KL Stutthof i  Barbarę Oratowską – kierownika Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Lubelskiego oraz prezentacja rezultatów V edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „O tym nie można zapomnieć” realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN we współpracy z Fundacją na Rzecz Kobiet JA KOBIETA i Fundacją MECENAT SZTUKI.

Dnia 26 kwietnia br. w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Boskiej na Jasnej Górze odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji zamordowanych i umęczonych więźniarek KL Ravensbruck. We wszystkich wydarzeniach na terenie Polski i Niemiec uczestniczą żyjące b. więźniarki ich rodziny oraz młodzież. Szczegółowe informacje o obchodach można znaleźć pod linkiem  

Krótka historia KL Ravensbruck

W listopadzie 1938 r. na rozkaz Heinricha Himmlera grupa więźniów z pobliskiego KL Sachsenhausen rozpoczęła budowę obozu dla kobiet położonego w Meklemburgii 85 km na północny zachód od Berlina. Ravensbruck przejął funkcje głównego obozu kobiecego, pełnionego wcześniej przez KL Lichtenburg. Pierwsza grupa kobiet - więźniarek dotarła do obozu w marcu 1939 r. Początkowe plany zakładały umieszczenie w nim 15 000 więźniarek, obóz systematycznie był rozbudowywany. Oszacowano, że przez bramy KL Ravensbruck przeszło prawie 132 000 kobiet i dzieci z 27 narodowości. Najliczniejszą grupą narodowościową w liczbie ok. 40 000 były Polki, z czego przeżyło ok. 8 000, przede wszystkim z rodzin inteligenckich: nauczycielek, działaczek polonijnych, harcerek, uczennic gimnazjów i studentek. Wiele Polek trafiło tu z oddziałów Armii Krajowej  oraz z Powstania Warszawskiego. Wśród uwięzionych były również dzieci. Więźniarki umierały z głodu, zimna, wycieńczenia niewolniczą pracą i chorób. Były mordowane pojedynczo i masowo. Od 1942 r. kobiety wycieńczone i niezdolne do pracy uśmiercano w komorze gazowej. Prochy spalonych w krematorium i na stosach topiono w pobliskim jeziorze Schwedt. W latach 1942-1944 w KL Ravensbruck przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia medyczne na więźniarkach – w większości na młodych Polkach. Eksperymentom pseudomedycznym poddano ok. 86 więźniarek, w tym 74 Polki. Operowane ( w języku obozowym nazywane królikami) miały zostać uśmiercone, by zatrzeć ślady zbrodniczej działalności. Dzięki konspiracji i międzynarodowej solidarności większość królików przeżyło. Dziś została ich garstka, garstka obciążonych wstrząsającymi wspomnieniami i fizyczną niemocą. Jednak wszystkie, te najbardziej doświadczone jak i młodsze byłe więźniarki, przyjęły postanowienie, że o tym nie można zapomnieć. Pod tym hasłem przekazujemy młodzieży wiedzę o obozie. Konspiracja w trudnych warunkach obozowych, tajne nauczanie, poezja, pomoc słabszym, solidarność ubogacały charakter i pozwalały zachować godność i przeciwstawić się bestialstwu. Wartości, które pozwoliły na przetrwanie – nakazują teraz tym, które ocalały – zachowywanie pamięci, oddawanie hołdu pomordowanym, przekazywanie wiedzy o tych mrocznych latach i przestrzeganie, zwłaszcza młodzieży – przed totalitaryzmem. Tak też czynimy każdego roku, a w bieżącym w szczególności z racji okrągłej 70 rocznicy – z żyjącymi jeszcze świadkami. Przedstawiając w ogólnym zarysie historie KL Ravensbruck i zagładę wartościowych kobiet i dziewcząt, będziemy Państwu wdzięczni za współudział w uroczystościach.

Klub b. więźniarek

Polski Komitet Obchodów 70 Rocznicy Oswobodzenia KL Ravensbruck     

Źródło artykułu: www.kobieta50plus.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz