poniedziałek, 6 kwietnia 2015

Rozpoczęcie projektu Ravensbruck.pl – perspektywy wspomnień

1 kwietnia br. Fundacja na Rzecz Kobiet JA KOBIETA rozpoczęła projekt Ravensbruck.pl – perspektywy wspomnień. Głównym celem projektu jest powstanie otwartej, przyjaznej i nowoczesnej strony internetową, która zgromadzi materiały ze zbiorów muzealnych trzech podmiotów (Muzeum Martyrologii „Pod zegarem” w Lublinie , Muzeum „Pawiak” w Warszawie i Muzeum w Tykocinie) oraz Instytutu Pamięci Narodowej, które łączy tematyka projektu. 


Byłe więźniarki KL Ravensbruck przedstawią swoje wspomnienia, swoją perspektywę spojrzenia na temat, wykorzystane zostaną istniejące, rozproszone aktualnie, notacje i materiały dokumentalne. Ważne jest aby strona zachęcała do współpracy osób z zewnątrz w tym także drugie i trzecie pokolenie byłych więźniarek, posiadających dokumenty, zdjęcia oraz inne świadectwa przeżyć związanych z pobytem w obozie Ravensbruck, czasem II wojny światowej i decydujących się na ich wirtualne upublicznienie. Podmioty zaangażowane w projekt stworzą Komitet Sterujący, którego ideą przewodnią będzie upublicznienie materiałów dotyczących ofiar KL Ravensbruck w jednym miejscu. Zaplanowane są spotkania z młodzieżą i Świadkami Historii mające na celu upamiętnienie ofiary KL Ravensbruck w Lublinie, Tykocinie i Warszawie. Przewidywanym rezultatem projektu jest zaangażowanie młodego pokolenia w proces upamiętniania. Zależy nam na nowoczesnej formie prezentacji tematu, dotarciu do jak największej liczy osób. W obliczu odchodzenia świadków wydarzeń chcemy w jak najbardziej wiarygodny sposób przekazać emocje, odczucia i stany ducha więźniarek i pozwolić młodym ludziom dowiedzieć się, co myślały i czuły gdy trafiły do obozu KL Raavensbruck. Dlatego też prosimy wszystkich, którzy mają jakiekolwiek dokumenty, spisane wspomnienia czy inne pamiątki związane z obozem Ravensbruck o podzielenie się nimi z Fundacją JA KOBIETA w celu umieszczenia ich na stronie.
Projekt zakończy się w grudniu b.r., strona jednak będzie działała dalej a informację na niej będą aktualizowane.

Partnerami projektu są: Muzeum Martyrologii „Pod zegarem” w Lublinie , Muzeum „Pawiak” w Warszawie i Muzeum w Tykocinie oraz Instytut Pamięci Narodowej.


Projekt jest finansowany przez Muzeum Historii Polski w ramach programu Patriotyzm Jutra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz